2026 års ansökningsperiod är öppen 2 september-15 december.
Anvisningar uppdaterade 1 september 2026
Nu finns en ny möjlighet att söka anslag för forskare att ta lovande forskningsresultat vidare mot patientnytta, kommersialisering eller implementering i vården.
Cancerfonden, organisationsnummer 802005–3370, 101 55 Stockholm är personuppgiftsansvarig för behandlingen av de personuppgifter som samlas in i samband med ansökan om anslag.
Ansök i Fenix
Du ansöker i vårt ansökningssystem Fenix. Läs mer om hur Fenix fungerar
Du som söker medel hos Cancerfonden kan använda generativa AI-verktyg eller andra verktyg när du skriver din ansökan. Du behöver inte ange att du har använt det.
Oavsett om du skriver själv eller tar hjälp av ett AI-verktyg gäller samma regler:
När du skriver under och skickar in din ansökan intygar du att du har följt ovan.
Förmågan att omsätta forskningsresultat i klinisk praxis är avgörande för patientnytta, vårdens kvalitet och dess långsiktiga utvecklingsförmåga. När nya rön, metoder och behandlingar dröjer i övergången från forskning till vård får det direkta konsekvenser för individer som lever med eller riskerar att drabbas av cancer.
Cancerfonden vill med denna satsning korta tiden från forskningsresultat till patientnytta och ge utökade möjligheter för forskare som har eller tidigare fått anslag från Cancerfonden att nyttiggöra banbrytande forskningsresultat.
Finansiering tillsammans med stöd från innovationskontor ska möjliggöra de tidiga aktiviteter som behövs för att ta forskningsresultat vidare mot kommersialisering, partnerskap eller implementering i vården.
Syftet är att ge forskare tid och resurser att:
Finansieringen ska möjliggöra valideringsaktiviteter som vanligtvis inte ryms inom ordinarie forskningsanslag men som är avgörande för att ta lovande forskningsresultat vidare mot tillämpning. Satsningen syftar till att öka mognaden i projekt samt minska osäkerheter och risker i tidiga skeden.
I ansökningsportalen vill vi att du anger vilka kategorier som bäst motsvarar din ansökan i (max tre kategorier) i rangordning:
De finansierade projekten ska utvärdera om de tidigare forskningsresultaten har tillräcklig bärkraft för fortsatt utveckling.
Vid positiva resultat ska projekten även resultera i en strategi och tillhörande underlag som möjliggör fortsatt finansiering och engagemang från relevanta externa aktörer.
Externa aktörer kan exempelvis vara investerare, potentiella företags/utvecklingspartners, nyckelaktörer inom vården eller andra intressenter.
Projektens konkreta resultat ska bidra till att visa konceptets potential, exempelvis i form av prototyper, valideringsdata eller andra typer av underlag som gör det möjligt att demonstrera den tänkta lösningen och dess användbarhet.
Bidrag kan användas för att täcka lönekostnader för anställda vid lärosätet samt andra eventuella kostnader kopplade till arbetet som ska utföras.
Notera att för tillsvidareanställda lektorer eller professorer kan bidrag endast sökas upp till motsvarande 30 procent av heltidslön under projekttiden.
Aktiviteter som kan inkluderas i projektet och kopplas till önskade resultat under projekttiden är till exempel:
Finansieringen avser inte ny forskning, och det finns inte heller någon förväntan om att projekten ska resultera i vetenskapliga publikationer.
Utlysningen riktar sig till anställda forskare vid svenska lärosäten eller svenska vårdinrättningar med en affiliering till ett svenskt lärosäte och som har, eller tidigare har haft, finansiering av Cancerfonden.
Projekten ska ha tydlig relevans för cancerområdet och utgå från tidigare genomförd forskning som Cancerfonden finansierat. I ansökan ska det anges vilket tidigare forskningsanslag som ligger till grund för ansökan.
För att vara aktuellt för finansiering krävs att projektgruppen uppvisar ett starkt engagemang och ett tydligt ägar- och ledarskap för processen att ta forskningsresultaten vidare.
Projektgruppen ska visa att de är beredda att aktivt driva projektet bortom den akademiska forskningskontexten och ta ansvar för de steg som krävs i den fortsatta utvecklingen, även efter att Next Steps finansieringen från Cancerfonden är avslutad.
Ansökan ska därför tydliggöra en realistisk och genomtänkt inriktning för fortsatt utveckling efter Next Steps-finansieringsperioden. Det behöver finnas en uttalad ambition och en övergripande plan för hur projektet kan tas vidare i nästa fas, exempelvis genom bolagisering, partnerskap, eller klinisk implementering.
Finansiering erbjuds inte för projekt som redan resulterat i bolagisering och där bolaget i fråga har tagit in kapital från externa investerare. Bolag kring den aktuella forskningen får alltså ha bildats i syfte att exempelvis hantera IP-rättigheter och ägande - men det aktuella bolaget får inte har tagit in externt kapital.
För att vara behörig att söka krävs att projektet redan har en etablerad samt fortsatt aktiv samverkan med ett innovationskontor vid ett svenskt lärosäte under projektperioden.
Syftet är att säkerställa rätt utgångsläge för projektet och att projektgruppen har tillgång till relevant kompetens och stöd för de strategiska, organisatoriska och affärsmässiga frågor som kommer vara centrala i projekten. Detta ska intygas i ansökan.
Ansökningar bör beskriva konceptidén/den tänkta lösningen på en nivå som möjliggör bedömning utan att avslöja affärskritiska detaljer.
Ansökan består av sex delar:
Ansökan ska signeras av prefekt som bekräftar att lärosätet tar ansvar för det bidrag som betalas ut. Om holdingbolag är med som projektpart ska även firmatecknare för holdingbolaget signera för att bekräfta administration av medel.
Sökanden ska också signera ansökan. Med sökande avses projektets huvudsakliga projektledare, som ansvarar för projektets genomförande och kommunikationen med Cancerfonden.
Samtliga signeringar sker med BankID innan ansökan kan skickas in.
I konceptbeskrivningen och projektplanen ska nedanstående delar beskrivas enligt angivna rubriker och i den ordning de presenteras. Den sökande ska redogöra för projektets nuvarande status, övergripande strategi och vilka centrala frågor som ska besvaras under projektets genomförande.
Det ska tydligt framgå vad som i dagsläget är känt, samt vilka områden som behöver utredas vidare och utvecklas inom ramen för projektet för att nå projektets mål.
Potential / Innovationshöjd och nytta:
Genomförbarhet/Plan och metod:
Projektgruppens förmåga, kompetens & engagemang:
Immaterialrätt / skydd av IP:
Externt intresse och samverkan:
Det är tydligt vad externa aktörer behöver se för att engagera sig vidare:
Kan bestå av följande:
De ansökningar som uppfyller behörighetskraven bedöms av en bedömarpanel bestående av experter med olika kompetenser. De högst rankade ansökningarna går vidare till nästa steg i processen, vilket innefattar en intervju där projektgruppen presenterar sitt projekt i ett pitchformat.
Syftet med intervjun är att:
Det går att söka bidrag för budgeterade kostnader upp till 1 000 000 SEK per år. Projektlängden är 1-2 år med möjlighet till förlängd dispositionstid.
Bidraget får användas för personalkostnader samt andra kostnader som bedöms nödvändiga för projektets genomförande. Notera att för tillsvidareanställda lektorer eller professorer kan bidrag endast sökas upp till motsvarande 30 procent av heltidslön under projekttiden.
Cancerfonden godkänner att högst 15,25 procent av den del av anslaget som används inom lärosätets egen verksamhet används för indirekta kostnader. För kostnader avseende konsulter, externa leverantörer eller andra externa tjänster ersätts inga indirekta kostnader, oavsett om betalning sker via lärosäte eller holdingbolag.
I de fall universitetets holdingbolag används för hantering av delar av anslaget får lärosätet och holdingbolaget sinsemellan komma överens om hur ersättning för administrativa kostnader ska hanteras inom ramen för den godkända nivån för indirekta kostnader.
Sökande ska i ansökan ange en budget som tydligt redovisar projektets totala kostnader. Sökande ska i budgeten även ange om projektet har annan finansiering, till exempel från andra bidragsgivare eller interna medel.
Cancerfonden betalar endast ut medel till svenska universitet och högskolor. Lärosätet kan, i enlighet med den beviljade budgeten, överföra hela eller delar av bidraget till ett universitetsanknutet holdingbolag. I ansökan ska det tydligt framgå hur stor andel av anslaget som tillfaller lärosätet respektive holdingbolaget. Detta regleras i avtal.
Vid inköp av externa tjänster behöver projektgruppen säkerställa att IP-rättigheter, nyttjanderättigheter och ägande av eventuellt utvecklade lösningar tillfaller projektgruppen.
Detta för att undvika eventuella inlåsningar i den fortsatta utvecklingen. Notera att lärosäten inte kan hantera kostnader i projekten för exempelvis framtagning av patentansökningar. Samma sak kan gälla inköp av utvecklingstjänster (exempelvis mjukvaruutveckling).
Läs mer i det aktuella lärosätets IP-policy eller motsvarande instruktioner kring lärarundantaget för detaljerad beskrivning kring detta.
Genom att signera ansökans bekräftelse intygar prefekten att lärosätet medfinansierar projektet i den mån de faktiska indirekta kostnaderna överstiger den ersättning som Cancerfonden medger. Detsamma gäller för holdingbolaget om sådant ingår som projektpart i projektet.
Cancerfonden följer upp beviljade projekt halvårsvis.
Cancerfonden äger rätt att pausa, skjuta upp eller avbryta kommande utbetalningar om väsentliga framsteg inte uppnås eller om andra skäl föreligger som motiverar omprövning av finansieringen.
Om Cancerfonden finner att anslaget ej används på ett tillfredsställande sätt kan anslaget dras in.
Projektgrupperna för beviljade projekt kommer att bjudas in till halvdagsuppföljningar där utvecklingen i projekten presenteras muntligt. Tillfället ger även möjlighet till erfarenhetsutbyte och nätverkande med de andra beviljade projekten och andra relevanta aktörer. Deltagande i uppföljningen är obligatoriskt och utgör en förutsättning för fortsatt utbetalning av beviljade medel.
Mer information om hur detta genomförs skickas ut i samband med besluten.
Samtliga ansökningar inom Cancerfondens utlysningar behandlas med strikt sekretess. Det inskickade materialet används uteslutande för beredning och bedömning inom ramen för Cancerfondens anslagsprocesser.
Ansökningarna granskas av särskilt utsedda bedömare samt relevanta beslutsorgan. Samtliga bedömare och övriga personer som deltar i beredningen omfattas av sekretessavtal och förbinder sig att inte sprida eller utnyttja information från ansökningarna för andra ändamål än bedömningen av aktuell utlysning.
Eventuella jävssituationer hanteras enligt Cancerfondens jävsregler. Ansökningshandlingar och tillhörande bilagor delas inte med utomstående och offentliggörs inte.
Endast information om vilka sökande som beviljas anslag kan komma att publiceras, exempelvis på Cancerfondens webbplats eller i annan extern kommunikation.
I ansökningsformuläret framgår det tydligt om det är något som kan komma att visas i Cancerfondens kommunikation.
Genom att skicka in en ansökan godkänner den sökande att personuppgifter och projektuppgifter behandlas i enlighet med gällande dataskyddslagstiftning och Cancerfondens riktlinjer för personuppgiftshantering. Läs mer om hanteringen av personuppgifter i vår integritetspolicy.
Den totala budgeten för utlysningen är 10 miljoner kronor. Cancerfonden beräknar att kunna finansiera 5-7 projekt.
Hör gärna av dig till oss om du har frågor. Du når oss via e-post till forskning@cancerfonden.se
Hittade du informationen du sökte?