Kontakta oss

Har du frågor om dina gåvor eller vill du få råd och stöd i din situation får du gärna ringa oss på 010-1991010. Där når du givarservice och Cancerlinjen. Om du vill nå någon medarbetarna hittar du e-postadresser till oss här nedan.

Vår växel är öppen:

Måndag-torsdag 08.00-17.00

Fredag 08.00-16.30

Telefon:

010-199 10 10 eller +46 10 199 10 10 (från utlandet)

Besöksadress:

David Bagares gata 5 i Stockholm

Allmänna synpunkter

Har du allmänna synpunkter på Cancerfondens arbete, eller är osäker på vem du ska ställa frågan till?

Beskriv ditt ärende och mejla till oss, så återkommer vi så fort vi kan.

Mejl: info@cancerfonden.se 

På Cancerfonden jobbar drygt 75 medarbetare. Här finns info om våra olika avdelningar och områden.

Press och PR

Vill du som journalist ha hjälp med fakta, statistik eller kommentarer om cancersjukdomar, cancerforskning, prevention, ideell sektor och insamling?

Då får du gärna kontakta vår pressavdelning. De förmedlar kontakter med experter, som forskare, läkare, patientföreningar, drabbade och närstående.

Till pressrummet 

Generalsekreterare

Ulrika Årehed Kågström 

Kicki Nordström, Assistent till generalsekreteraren
kicki.nordstrom@cancerfonden.se

Human Resources

Anna Fougstedt, Tf. HR-chef
anna.fougstedt@cancerfonden.se

Adnan Ciric, Projektledare förändringsledning
adnan.ciric@cancerfonden.se 

Leon Judovic, HR-specialist employer branding och internkommunikation
leon.judovic@cancerfonden.se 

Verksamhet

Karin Eriksson, tf. Chef Verksamhet och Enhetschef forskning
karin.eriksson@cancerfonden.se 

Cecilia Arevald, Cancerlinjen
cecilia.arevald@cancerfonden.se 

Andrea Balassa, Projektledare
andrea.balassa@cancerfonden.se

Karin Corbishley, Leg. sjuksköterska / samordnare levnadsvanor vid cancer
karin.corbishley@cancerfonden.se

Johan Degerman, Forskningshandläggare
johan.degerman@cancerfonden.se 

Karin Elinder, Intressepolitiskt sakkunnig för vård- och forskningsfrågor
karin.elinder@cancerfonden.se

Annina Graan, Forskningshandläggare
annina.graan@cancerfonden.se 

Simon Holmesson, Intressepolitiskt sakkunnig / Special adviser on policy and international relations
simon.holmesson@cancerfonden.se

Elizabeth Johansson, Cancerlinjen
elizabeth.johansson@cancerfonden.se

Lisa Klefbom, Intressepolitiskt sakkunnig prevention
lisa.klefbom@cancerfonden.se 

Emma Kristensson Bennwik, Intressepolitiskt sakkunnig prevention
emma.bennwik@cancerfonden.se 

Lotta Lindström, Forskningshandläggare
lotta.lindstrom@cancerfonden.se

Fanny Pontán, Leg. sjuksköterska / samordnare Cancerlinjen
fanny.pontan@cancerfonden.se

Elin Ramfalk, Enhetschef prevention (föräldraledig)
elin.ramfalk@cancerfonden.se 

Adam Sidambah, Junior forskningshandläggare
adam.sidambah@cancerfonden.se 

Ulrica Sundholm, Enhetschef vård och stöd
ulrica.sundholm@cancerfonden.se

Helena Torsler Andersson, Leg. sjuksköterska Cancerlinjen och samordnare för patienter och anhöriga
helena.torsler@cancerfonden.se

Aina Törnblom, Tf. Enhetschef prevention
aina.tornblom@cancerfonden.se

Per Wahlstedt, Sakkunnig cancervård
per.wahlstedt@cancerfonden.se 

Andre Wedin, Projektledare fysisk aktivitet
andre.wedin@cancerfonden.se

Maiju Wetterhall, Sakkunnig kost
maiju.wetterhall@cancerfonden.se

Kommunikation och marknad

Jeanette Sundin, Chef kommunikation och marknad 
jeanette.sundin@cancerfonden.se

Meron Abraham, Enhetschef digitala plattformar och analys
meron.abraham@cancerfonden.se 

Azaa Ali, Produktionsledare
azaa.ali@cancerfonden.se 

Ulrika Ancker, Projektledare marknad
ulrika.ancker@cancerfonden.se

Johan Angenberg, MA-specialist
johan.angenberg@cancerfonden.se 

Jonas Asp, Digital redaktör prevention
jonas.asp@cancerfonden.se

Lina Axelsson, Digital redaktör marknad och insamling (föräldraledig)
lina.axelsson@cancerfonden.se

Ida Bellinder, Content manager (föräldraledig)
ida.bellinder@cancerfonden.se

Isabell Blomkrantz, Projektledare Marknads-PR
isabell.blomkrantz@cancerfonden.se 

Maria Douglas Mungenast, Innehållsansvarig sajt
maria.mungenast@cancerfonden.se 

Lars-Gunnar Ericson, Kommunikationsstrateg
lars-gunnar.ericson@cancerfonden.se

Veronica Espmark, Enhetschef marknad
veronica.espmark@cancerfonden.se

Johanna Faijersson, Enhetschef content 
johanna.faijersson@cancerfonden.se

Josephine Garmelius, Digital redaktör marknad och insamling
josephine.garmelius@cancerfonden.se 

Susanne Hammar, CX-strateg
susanne.hammar@cancerfonden.se 

Anders Hebert, Digital strateg
anders.hebert@cancerfonden.se 

Oscar Henningsson, Produktägare digitala plattformar
oscar.henningsson@cancerfonden.se 

David Holm Gatica, Enhetschef press och PR
david.holmgatica@cancerfonden.se 

Latchin Johnson, PR-strateg (föräldraledig)
latchin.johnson@cancerfonden.se 

Stina Jonasson, Senior copywriter
stina.jonasson@cancerfonden.se

Håkan Lindborn, Content manager
hakan.lindborn@cancerfonden.se 

Johan Mannerstråle, Projektledare marknad
johan.mannerstrale@cancerfonden.se 

Sandra Mörlin, Webbredaktör (föräldraledig)
sandra.morlin@cancerfonden.se 

Jonathan Nilsson, Analytiker digitala plattformar
jonathan.nilsson@cancerfonden.se 

Karin Nordin, Digital redaktör medicin och forskning
karin.nordin@cancerfonden.se

Lisa Olofson, Ansvarig design och varumärkesupplevelse
lisa.olofson@cancerfonden.se

Sanna Percivall, Webbredaktör
sanna.percivall@cancerfonden.se 

Jens Petersen, Pressekreterare
jens.petersen@cancerfonden.se

Tamara Samadi, Projektledare PR och ambassadörer
tamara.samadi@cancerfonden.se 

Ignacio Varas, Paid social specialist
ignacio.varas@cancerfonden.se 

Tobias Vestergren, Kommunikationsstrateg
tobias.vestergren@cancerfonden.se 

Anders Widlund, Projektledare marknad
anders.widlund@cancerfonden.se 

Maria Windahl, Marknadscopy
maria.windahl@cancerfonden.se

Canan Yasar, PR-strateg (konsult)
canan.yasar@cancerfonden.se 

Insamling och engagemang

Jeanette Sundin, tf Chef insamling och engagemang
jeanette.sundin@cancerfonden.se

Maria Adriansson Engberg, Jurist / testamenteshandläggare (tjänstledig)
maria.adrianssonengberg@cancerfonden.se 

Viveca Ahlin, Partneransvarig
viveca.ahlin@cancerfonden.se

Patrik Anderberg, Jurist / testamenteshandläggare
patrik.anderberg@cancerfonden.se

Heléne Atterday, Partneransvarig
helene.atterday@cancerfonden.se 

Claes Blomberg, Produktägare insamling (föräldraledig)
claes.blomberg@cancerfonden.se 

Souhail Chekroun, Juristassistent (extra)
souhail.chekroun@cancerfonden.se 

Louise Ekholm, Jurist / testamenteshandläggare
louise.ekholm@cancerfonden.se

Karin Englesson, Jurist / testamenteshandläggare
karin.englesson@cancerfonden.se 

Christina Eriksson, Juristassistent
christina.eriksson@cancerfonden.se 

Ann Fastrup, Ansvarig givarservice
ann.fastrup@cancerfonden.se

Adam Fonsica, Affärsägare (konsult)
adam.fonsica@cancerfonden.se 

Elin Forzelius, Jurist / testamenteshandläggare
elin.forzelius@cancerfonden.se 

Björn Hellström, Produktägare
bjorn.hellstrom@cancerfonden.se

Andrea Jacobsson, Partneransvarig (föräldraledig)
andrea.jacobsson@cancerfonden.se 

Jenny Lindström, Tf. enhetschef privat insamling
jenny.holmberg@cancerfonden.se 

Lotta Lundvall, Partneransvarig
lotta.lundvall@cancerfonden.se 

Emelie Nilsson, Enhetschef privat insamling (föräldraledig)
emelie.nilsson@cancerfonden.se

Linnea Nyberg, Partneransvarig
linnea.nyberg@cancerfonden.se 

Michaela Setterwall, Partneransvarig
michaela.setterwall@cancerfonden.se 

Emilia Trolin, Community manager / produktägare
emilia.trolin@cancerfonden.se 

Roger Wilsson, Enhetschef företagssamarbeten
roger.wilsson@cancerfonden.se 

Lars Österby, Affärs- och datastrateg
lars.osterby@cancerfonden.se 

Ekonomi och verksamhetsutveckling 

Staffan Samuelson, Chef ekonomi och verksamhetsutveckling
staffan.samuelson@cancerfonden.se

Jerry Alm, Business controller (konsult)
jerry.alm@cancerfonden.se 

Hamouda El Mghari, Kontorsansvarig
hamouda.elmghari@cancerfonden.se

Vivian Holmgren, Redovisningsekonom
vivian.holmgren@cancerfonden.se

Magnus Karlsson, Systemspecialist
magnus.karlsson@cancerfonden.se

Michael Kjellsson, Redovisningsekonom
michael.kjellsson@cancerfonden.se

Lena Lindholm, Ekonomiassistent
lena.lindholm@cancerfonden.se 

Andreas Lundkvist, Produktägare business intelligence
andreas.lundkvist@cancerfonden.se 

Marie Meyer, Enhetschef redovisning
marie.meyer@cancerfonden.se

Markus Pantzar, Business controller 
markus.pantzar@cancerfonden.se

Åsa Quist, IT-samordnare
asa.quist@cancerfonden.se

Joakim Redin, Enhetschef IT och fastighet
joakim.redin@cancerfonden.se

Simon Strandberg, Ekonomiassistent
simon.strandberg@cancerfonden.se 

Hanna Sydow, Jurist
hanna.sydow@cancerfonden.se 

Sanna Wärn, Ansvarig verksamhetsutveckling
sanna.warn@cancerfonden.se

Forskningsnämndens vetenskapliga sekretariat

Klas Kärre, Ordförande
klas.karre@cancerfonden.se

Anna Karlsson, Vetenskaplig sekreterare
anna.karlsson@cancerfonden.se

Linda Björkhem-Bergman, Bitr. vetenskaplig sekreterare
linda.bjorkhem.bergman@cancerfonden.se 

Helena Jernberg Wiklund, Bitr. vetenskaplig sekreterare
helena.jernbergwiklund@cancerfonden.se

Jan Zedenius, Bitr. vetenskaplig sekreterare
jan.zedenius@cancerfonden.se

Vill du få information om vårt arbete för att besegra cancer?

E-post

Genom att gå vidare samtycker jag till att mina personuppgifter behandlas i enlighet med Cancerfondens integritetspolicy.