Kontakta oss

Har du frågor om dina gåvor eller vill du få råd och stöd i din situation får du gärna ringa oss på 010-1991010. Där når du givarservice och Cancerlinjen. Om du vill nå någon medarbetarna hittar du e-postadresser till oss här nedan.

Vår växel är öppen:

Måndag-torsdag 08.00-17.00

Fredag 08.00-16.30

Telefon:

010-199 10 10 eller +46 10 199 10 10 (från utlandet)

Besöksadress:

David Bagares gata 5 i Stockholm

Cancerlinjen för råd och stöd:

010-199 10 10

Allmänna synpunkter

Har du allmänna synpunkter på Cancerfondens arbete, eller är osäker på vem du ska ställa frågan till?

Beskriv ditt ärende och mejla till oss, så återkommer vi så fort vi kan.

Mejl: info@cancerfonden.se 

På Cancerfonden jobbar drygt 90 medarbetare. Här finns info om våra olika avdelningar och områden.

Press och PR

Vill du som journalist ha hjälp med fakta, statistik eller kommentarer om cancersjukdomar, cancerforskning, prevention, ideell sektor och insamling?

Då får du gärna kontakta vår pressavdelning. De förmedlar kontakter med experter, som forskare, läkare, patientföreningar, drabbade och närstående.

Till pressrummet 

Generalsekreterare

Ulrika Årehed Kågström 

Kicki Nordström, Assistent till generalsekreteraren
kicki.nordstrom@cancerfonden.se

Medarbetare och organisation

Anna Fougstedt, Tf. HR-chef
anna.fougstedt@cancerfonden.se

Adnan Ciric, Projektledare förändringsledning
adnan.ciric@cancerfonden.se 

Leon Judovic, HR-specialist employer branding och internkommunikation
leon.judovic@cancerfonden.se 

Forskning och hälsa

Karin Eriksson, Chef Forskning och hälsa och Enhetschef forskningsfinansiering
karin.eriksson@cancerfonden.se 

Virve Aldaeus, Leg. sjuksköterska / sakkunnig onkologi
virve.aldaeus@cancerfonden.se 

Josephine Andersson, Projektledare internationella relationer
josephine.andersson@cancerfonden.se 

Cecilia Arevald, Cancerlinjen
cecilia.arevald@cancerfonden.se 

Jonas Asp, Digital redaktör prevention
jonas.asp@cancerfonden.se

Andrea Balassa, Projektledare event
andrea.balassa@cancerfonden.se

Christoffer Brandt, Digital redaktör vård och opinion
christoffer.brandt@cancerfonden.se 

Annika Cederholm, Leg. sjuksköterska / sakkunnig onkologi
annika.cederholm@cancerfonden.se 

Karin Corbishley, Leg. sjuksköterska / sakkunnig onkologi
karin.corbishley@cancerfonden.se

Johan Degerman, Forskningshandläggare
johan.degerman@cancerfonden.se 

Maria Douglas Mungenast, Innehållsansvarig sajt
maria.mungenast@cancerfonden.se 

Karin Elinder, Intressepolitisk expert
karin.elinder@cancerfonden.se

Annina Graan, Forskningshandläggare
annina.graan@cancerfonden.se 

Elizabeth Johansson, Cancerlinjen
elizabeth.johansson@cancerfonden.se

Lisa Klefbom, Intressepolitisk expert
lisa.klefbom@cancerfonden.se 

Emma Kristensson Bennwik, Ansvarig internationella relationer / International relations specialist
emma.bennwik@cancerfonden.se 

Lotta Lindström, Forskningshandläggare
lotta.lindstrom@cancerfonden.se

Katja Norberg, Leg. sjuksköterska / sakkunnig onkologi
katja.norberg@cancerfonden.se 

Karin Nordin, Digital redaktör medicin och forskning
karin.nordin@cancerfonden.se

Fanny Pontán, Leg. sjuksköterska / sakkunnig onkologi (föräldraledig)
fanny.pontan@cancerfonden.se

Elin Ramfalk, Folkhälsostrateg
elin.ramfalk@cancerfonden.se 

Adam Sidambah, Junior forskningshandläggare
adam.sidambah@cancerfonden.se 

Ulrica Sundholm, Enhetschef kunskap och stöd
ulrica.sundholm@cancerfonden.se

Helena Torsler Andersson, Leg. sjuksköterska Cancerlinjen / sakkunnig onkologi
helena.torsler@cancerfonden.se

Aina Törnblom, Tf. Enhetschef intressepolitik
aina.tornblom@cancerfonden.se

Per Wahlstedt, Sakkunnig hälso- och sjukvård
per.wahlstedt@cancerfonden.se 

Maiju Wetterhall, Leg. dietist och sakkunnig levnadsvanor
maiju.wetterhall@cancerfonden.se

Erik Åhlin, Sakkunnig forskning
erik.ahlin@cancerfonden.se 

Insamling, kommunikation och digitalisering

Jeanette Sundin, Chef insamling, kommunikation och digitalisering
jeanette.sundin@cancerfonden.se

Ahmad Abdelrahman, Kommunikationsstrateg
ahmad.abdelrahman@cancerfonden.se 

Meron Abraham, Enhetschef tech, data och affärsutveckling
meron.abraham@cancerfonden.se 

Maria Adriansson Engberg, Jurist / testamenteshandläggare
maria.adrianssonengberg@cancerfonden.se 

Viveca Ahlin, Partneransvarig
viveca.ahlin@cancerfonden.se

Azaa Ali, Projektledare
azaa.ali@cancerfonden.se 

Galal Amoura, Partneransvarig
galal.amoura@cancerfonden.se 

Patrik Anderberg, Jurist / testamenteshandläggare
patrik.anderberg@cancerfonden.se

Johan Angenberg, MA-specialist
johan.angenberg@cancerfonden.se 

Heléne Atterday, Partneransvarig
helene.atterday@cancerfonden.se 

Lina Axelsson, Digital redaktör marknad och insamling (föräldraledig)
lina.axelsson@cancerfonden.se

Ida Bellinder, Content manager (föräldraledig)
ida.bellinder@cancerfonden.se

Claes Blomberg, Givar- och insiktsstrateg
claes.blomberg@cancerfonden.se 

Isabell Blomkrantz, Projektledare Marknads-PR
isabell.blomkrantz@cancerfonden.se 

Louise Ekholm, Jurist / testamenteshandläggare
louise.ekholm@cancerfonden.se

Tobias Elfving, Digital designer
tobias.elfving@cancerfonden.se 

Karin Englesson, Jurist / testamenteshandläggare
karin.englesson@cancerfonden.se 

Lars-Gunnar Ericson, Kommunikationsstrateg
lars-gunnar.ericson@cancerfonden.se

Christina Eriksson, Juristassistent
christina.eriksson@cancerfonden.se 

Veronica Espmark, Enhetschef privat insamling och marknad
veronica.espmark@cancerfonden.se

Ann Fastrup, Ansvarig givarservice
ann.fastrup@cancerfonden.se

Adam Fonsica, Affärsutveckling (konsult)
adam.fonsica@cancerfonden.se 

Elin Forzelius, Jurist / testamenteshandläggare
elin.forzelius@cancerfonden.se 

Josephine Garmelius, Digital redaktör marknad och insamling
josephine.garmelius@cancerfonden.se 

Susanne Hammar, CX och CRM-strateg
susanne.hammar@cancerfonden.se 

Anders Hebert, Digital strateg
anders.hebert@cancerfonden.se 

Oscar Henningsson, Ansvarig digitala plattformar
oscar.henningsson@cancerfonden.se 

David Holm Gatica, Enhetschef kommunikation
david.holmgatica@cancerfonden.se 

Andrea Jacobsson, Partneransvarig (föräldraledig)
andrea.jacobsson@cancerfonden.se 

Latchin Johnson, PR-strateg
latchin.johnson@cancerfonden.se 

Stina Jonasson, Senior copywriter
stina.jonasson@cancerfonden.se

Magnus Karlsson, Systemspecialist
magnus.karlsson@cancerfonden.se

Håkan Lindborn, Content manager
hakan.lindborn@cancerfonden.se 

Andreas Lundkvist, Produktägare business intelligence
andreas.lundkvist@cancerfonden.se 

Lotta Lundvall, Partneransvarig
lotta.lundvall@cancerfonden.se 

Johan Mannerstråle, Ansvarig lönsamhet och kanalkonvertering
johan.mannerstrale@cancerfonden.se 

Jonathan Nilsson, Analytiker digitala plattformar
jonathan.nilsson@cancerfonden.se 

Linnea Nyberg, Partneransvarig
linnea.nyberg@cancerfonden.se 

Lisa Olofson, Ansvarig design och varumärkesupplevelse
lisa.olofson@cancerfonden.se

Sanna Percivall, Webbredaktör
sanna.percivall@cancerfonden.se 

Jens Petersen, Pressekreterare
jens.petersen@cancerfonden.se

Ellinor Prawitz, Pressekreterare
ellinor.prawitz@cancerfonden.se 

Åsa Quist, Kravanalytiker
asa.quist@cancerfonden.se

Tamara Samadi, Projektledare PR och ambassadörer
tamara.samadi@cancerfonden.se 

Michaela Setterwall, Partneransvarig
michaela.setterwall@cancerfonden.se 

Anders Widlund, Marknadsstrateg
anders.widlund@cancerfonden.se 

Roger Wilsson, Enhetschef företag och testamente
roger.wilsson@cancerfonden.se 

Maria Windahl, Marknadscopy
maria.windahl@cancerfonden.se

Ekonomi och styrning

Staffan Samuelson, Chef ekonomi och styrning
staffan.samuelson@cancerfonden.se

Jerry Alm, Business controller
jerry.alm@cancerfonden.se 

Malin Bergström, Jurist
malin.bergstrom@cancerfonden.se 

Hamouda El Mghari, Kontorsansvarig
hamouda.elmghari@cancerfonden.se

Vivian Holmgren, Redovisningsekonom
vivian.holmgren@cancerfonden.se

Michael Kjellsson, Redovisningsekonom
michael.kjellsson@cancerfonden.se

Lena Lindholm, Ekonomiassistent
lena.lindholm@cancerfonden.se 

Marie Meyer, Enhetschef redovisning
marie.meyer@cancerfonden.se

Markus Pantzar, Business controller 
markus.pantzar@cancerfonden.se

Simon Strandberg, Ekonomiassistent
simon.strandberg@cancerfonden.se 

Sanna Wärn, Ansvarig verksamhetsutveckling
sanna.warn@cancerfonden.se

Forskningsnämndens vetenskapliga sekretariat

Klas Kärre, Ordförande
klas.karre@cancerfonden.se

Anna Karlsson, Vetenskaplig sekreterare
anna.karlsson@cancerfonden.se

Linda Björkhem-Bergman, Bitr. vetenskaplig sekreterare
linda.bjorkhem.bergman@cancerfonden.se 

Helena Jernberg Wiklund, Bitr. vetenskaplig sekreterare
helena.jernbergwiklund@cancerfonden.se

Jan Zedenius, Bitr. vetenskaplig sekreterare
jan.zedenius@cancerfonden.se

Vill du ha råd och stöd?

Kontakta Cancerlinjen på 010-199 10 10. Där svarar legitimerade sjuksköterskor på frågor och ger råd.

Vill du få information om vårt arbete för att besegra cancer?

E-post

Genom att gå vidare samtycker jag till att mina personuppgifter behandlas i enlighet med Cancerfondens integritetspolicy.