Kontakta oss

På Cancerfonden är vi drygt 75 medarbetare. Om du vill kontakta någon hos oss, eller få råd och stöd från Cancerlinjen hos oss, är du varmt välkommen att ringa oss. 

Telefon:

010-199 10 10 eller +46 10 199 10 10 (från utlandet)

Besöksadress:

David Bagares gata 5 i Stockholm

Allmänna synpunkter

Har du allmänna synpunkter på Cancerfondens arbete, eller är osäker på vem du ska ställa frågan till?

Beskriv ditt ärende och mejla till oss, så återkommer vi så fort vi kan.

Mejl: info@cancerfonden.se 

Press och PR

Vill du som journalist ha hjälp med fakta, statistik eller kommentarer om cancersjukdomar, cancerforskning, prevention, ideell sektor och insamling?

Då får du gärna kontakta vår pressavdelning. De förmedlar kontakter med experter, som forskare, läkare, patientföreningar, drabbade och närstående.

Telefon: +46 76 814 74 26

Mejl: press@cancerfonden.se

Generalsekreterare

Ulrika Årehed Kågström 

Kicki Nordström, Assistent till generalsekreteraren
kicki.nordstrom@cancerfonden.se

Human Resources

Sofia Sjövall, Chef HR
sofia.sjovall@cancerfonden.se

Adnan Ciric, Projektledare förändringsledning
adnan.ciric@cancerfonden.se 

Anna Fougstedt, HR partner
anna.fougstedt@cancerfonden.se

Léon Judovic, Ansvarig employer branding och internkommunikation
leon.judovic@cancerfonden.se 

Verksamhet

Gazal Casselborg, Chef verksamhet
gazal.casselborg@cancerfonden.se

Cecilia Arevald, Leg. sjuksköterska Cancerlinjen
cecilia.arevald@cancerfonden.se 

Andrea Balassa, Projektledare
andrea.balassa@cancerfonden.se

Karin Corbishley, Leg. sjuksköterska / samordnare levnadsvanor vid cancer
karin.corbishley@cancerfonden.se

Johan Degerman, Forskningshandläggare
johan.degerman@cancerfonden.se 

Karin Elinder, Intressepolitiskt sakkunnig för vård- och forskningsfrågor
karin.elinder@cancerfonden.se

Karin Eriksson, Enhetschef forskning
karin.eriksson@cancerfonden.se 

Annina Graan, Forskningshandläggare
annina.graan@cancerfonden.se 

Lovisa Hillgren, Forskningshandläggare
lovisa.hillgren@cancerfonden.se

Simon Holmesson, Intressepolitiskt sakkunnig / Special adviser on policy and international relations
simon.holmesson@cancerfonden.se

Thomas Jacobsson, Samordnare externa relationer forskning
thomas.jacobsson@cancerfonden.se 

Elizabeth Johansson, Projektledare Cancerfondsrapporten
elizabeth.johansson@cancerfonden.se

Lisa Klefbom, Intressepolitiskt sakkunnig prevention (föräldraledig)
lisa.klefbom@cancerfonden.se 

Emma Kristensson Bennwik, Intressepolitiskt sakkunnig prevention
emma.bennwik@cancerfonden.se 

Lotta Lindström, Forskningshandläggare
lotta.lindstrom@cancerfonden.se

Fanny Pontán, Leg. sjuksköterska / samordnare Cancerlinjen
fanny.pontan@cancerfonden.se

Elin Ramfalk, Enhetschef prevention (föräldraledig)
elin.ramfalk@cancerfonden.se 

Ulrica Sundholm, Enhetschef vård och stöd
ulrica.sundholm@cancerfonden.se

Helena Torsler Andersson, Leg. sjuksköterska Cancerlinjen och samordnare för patienter och anhöriga
helena.torsler@cancerfonden.se

Aina Törnblom, tf Enhetschef prevention
aina.tornblom@cancerfonden.se

Andre Wedin, Projektledare fysisk aktivitet
andre.wedin@cancerfonden.se

Maiju Wetterhall, Sakkunnig kost
maiju.wetterhall@cancerfonden.se

Kommunikation och marknad

Jeanette Sundin, Chef kommunikation och marknad 
jeanette.sundin@cancerfonden.se

Meron Abraham, Produktägare webb
meron.abraham@cancerfonden.se 

Ulrika Ancker, Projektledare marknad
ulrika.ancker@cancerfonden.se

Johan Angenberg, MA-specialist
johan.angenberg@cancerfonden.se 

Jonas Asp, Digital redaktör prevention
jonas.asp@cancerfonden.se

Lina Axelsson, Digital redaktör marknad och insamling
lina.axelsson@cancerfonden.se

Ida Bellinder, Content manager
ida.bellinder@cancerfonden.se

Isabell Blomkrantz, Projektledare Marknads-PR
isabell.blomkrantz@cancerfonden.se 

Maria Douglas Mungenast, Innehållsansvarig sajt
maria.mungenast@cancerfonden.se 

Lars-Gunnar Ericson, Kommunikationsstrateg
lars-gunnar.ericson@cancerfonden.se

Veronica Espmark, Enhetschef marknad
veronica.espmark@cancerfonden.se

Johanna Faijersson, Enhetschef content 
johanna.faijersson@cancerfonden.se

Lotta Gray, Projektledare PR och ambassadörer
lotta.gray@cancerfonden.se 

Susanne Hammar, CX-strateg
susanne.hammar@cancerfonden.se 

Anders Hebert, Digital strateg
anders.hebert@cancerfonden.se 

David Holm Gatica, Enhetschef press och PR
david.holmgatica@cancerfonden.se 

Latchin Johnson, Projektledare marknads-PR (föräldraledig)
latchin.johnson@cancerfonden.se 

Stina Jonasson, Senior copywriter
stina.jonasson@cancerfonden.se

Johan Mannerstråle, Projektledare marknad
johan.mannerstrale@cancerfonden.se 

Sandra Mörlin, Webbredaktör
sandra.morlin@cancerfonden.se 

Karin Nordin, Digital redaktör medicin och forskning
karin.nordin@cancerfonden.se

Lisa Olofson, Ansvarig design och varumärkesupplevelse
lisa.olofson@cancerfonden.se

Jens Petersen, Pressekreterare
jens.petersen@cancerfonden.se

Ignacio Varas, Paid social specialist
ignacio.varas@cancerfonden.se 

Tobias Vestergren, Kommunikationsstrateg
tobias.vestergren@cancerfonden.se 

Anders Widlund, Projektledare marknad
anders.widlund@cancerfonden.se 

Maria Windahl, Marknadscopy
maria.windahl@cancerfonden.se

Insamling och engagemang

Johan Bergström, Chef insamling och engagemang
johan.bergstrom@cancerfonden.se

Maria Adriansson Engberg, Jurist / testamenteshandläggare (tjänstledig)
maria.adrianssonengberg@cancerfonden.se 

Viveca Ahlin, Marknadskoordinator, kontaktperson företag
viveca.ahlin@cancerfonden.se

Patrik Anderberg, Jurist / testamenteshandläggare
patrik.anderberg@cancerfonden.se

Heléne Atterday, Key account manager
helene.atterday@cancerfonden.se 

Claes Blomberg, Produktägare insamling
claes.blomberg@cancerfonden.se 

Victoria Båveryd, Community manager
victoria.baveryd@cancerfonden.se

Louise Ekholm, Jurist / testamenteshandläggare
louise.ekholm@cancerfonden.se

Karin Englesson, Jurist / testamenteshandläggare
karin.englesson@cancerfonden.se 

Christina Eriksson, Juristassistent
christina.eriksson@cancerfonden.se 

Ann Fastrup, Ansvarig givarservice
ann.fastrup@cancerfonden.se

Mikael Färjsjö, Projektledare
mikael.farjsjo@cancerfonden.se

Xavier Guerillon, Produktägare
xavier.guerillon@cancerfonden.se

Björn Hellström, Produktägare
bjorn.hellstrom@cancerfonden.se

Andrea Jacobsson, Projektledare företag och sponsring
andrea.jacobsson@cancerfonden.se 

Lotta Lundvall, Projektledare företag och sponsring
lotta.lundvall@cancerfonden.se 

Emelie Nilsson, Enhetschef operativ insamling
emelie.nilsson@cancerfonden.se

Lars Österby, Affärs- och datastrateg
lars.osterby@cancerfonden.se 

Ekonomi och verksamhetsutveckling 

Staffan Samuelson, Chef ekonomi och verksamhetsutveckling
staffan.samuelson@cancerfonden.se

Hamouda El Mghari, Kontorsansvarig
hamouda.elmghari@cancerfonden.se

Vivian Holmgren, Redovisningsekonom
vivian.holmgren@cancerfonden.se

Magnus Karlsson, Systemspecialist
magnus.karlsson@cancerfonden.se

Michael Kjellsson, Redovisningsekonom
michael.kjellsson@cancerfonden.se

Lena Lindholm, Ekonomiassistent
lena.lindholm@cancerfonden.se 

Marie Meyer, Enhetschef redovisning
marie.meyer@cancerfonden.se

Markus Pantzar, Business controller 
markus.pantzar@cancerfonden.se

Åsa Quist, IT-samordnare
asa.quist@cancerfonden.se

Joakim Redin, Enhetschef IT och fastighet
joakim.redin@cancerfonden.se

Simon Strandberg, Ekonomiassistent
simon.strandberg@cancerfonden.se 

Hanna Sydow, Jurist
hanna.sydow@cancerfonden.se 

Juhani Tähti, IT-administratör
juhani.tahti@cancerfonden.se

Sanna Wärn, Ansvarig verksamhetsutveckling
sanna.warn@cancerfonden.se

Forskningsnämndens vetenskapliga sekretariat

Klas Kärre, Ordförande
klas.karre@cancerfonden.se

Anna Karlsson, Vetenskaplig sekreterare
anna.karlsson@cancerfonden.se

Linda Björkhem-Bergman, Bitr. vetenskaplig sekreterare
linda.bjorkhem.bergman@cancerfonden.se 

Helena Jernberg Wiklund, Bitr. vetenskaplig sekreterare
helena.jernbergwiklund@cancerfonden.se

Jan Zedenius, Bitr. vetenskaplig sekreterare
jan.zedenius@cancerfonden.se

Mer om oss