Forskningsnämnden

Forskningsnämnden bedömer alla ansökningar om forskningsanslag och har nio så kallade prioriteringskommittéer och sex bedömningsgrupper som stöd i arbetet. Aktuell mandatperiod för nämnd och kommittéer är 1 april 2020 – 31 mars 2021.

Forskningsnämnden

Ledamöter 

Kärre, Klas ordförande (KI)
Sund, Malin vice ordf (UmU)
Ahlström, Håkan (UU)
Asplund, Kjell (Styrelsens repr.)
Bergh, Anders (UmU)
Bill-Axelsson, Anna (UU)
Blom Anna (LU)
Cardell, Susanna (GU)
Czene, Kamila (KI)
Dunberger, Gail (styrelsens repr.)
Haglind, Eva (GU)
Hallberg, Bengt (GU
Linder, Stig (LiU)
Lundeberg, Joakim (KTH)
Manjer, Jonas (LU)
Nestor, Marika (UU)
Nilsson, Mikael (GU)
Pietras, Kristian (LU)
Sundfeldt, Karin (GU)
Sällberg, Matti (KI)
Tuck, Simon (UmU)
Wikström, Pernilla (UmU)

Suppleanter 

Andersson, Gerhard (LiU)
Bergö, Martin (KI)
Forsberg Nilsson, Karin (UU)
Melin, Beatrice (UmU)
Sunnerhagen, Maria (LiU)
Åman, Pierre (GU)

Prioriteringskommittéer

PK A1: Cellbiologi, genetik, translationell forskning

Nilsson, Mikael (GU) ordf.
Bergh Thorén, Fredrik (GU) vice ordf.            
Ceder, Yvonne (LU)
Farnebo, Marianne (KI) 
Hedenfalk, Ingrid (LU)
Hellström, Mats (UU)
Sören Lehmann (UU)
Nordgren, Ann (KI)

PK A2: Patologi, molekylär diagnostik, translationell forskning

Bergh, Anders (UmU) ordf.
Moustakas, Aristidis (UU) vice ordf.
Belting, Mattias (LU)
Foukakis, Theodoros (KI)
Micke, Patrick (UU)
Mjösberg, Jenny (KI)
Nilsson, Jonas (GU)
Öhlund, Daniel (UmU)

PK B1: Genreglering, biokemi, metabolism, strukturbiologi

Blom, Anna (LU) ordf.
Grantham, Julie (GU) 
Hammarström Pan, Qiang (KI) vice ordf.
Johansson, Erik (UmU)
Larsson Lekholm Erik (GU)
Nilsson, Mats (SU)
Rönnstrand, Lars (LU)
Williams, Cecilia (KTH)

PK B2: Modellorganismer, utvecklingsbiologi, systembiologi 

Tuck, Simon (UmU) ordf.                                             
Sjölander, Anita (LU) vice ordf.                                 
Fuxe, Jonas (KI)
Jönsson, Göran (LU)
Mäkinen, Taija (UU)
Naredi, Peter (GU)
Samakovlis, Christos (SU)
Sunnerhagen, Per (GU)

PK C: Immunologi, mikrobiologi, cell-transplantation

Sällberg, Matti, (KI) ordf.                                              
Malmberg, Karl-Johan (KI) vice ordf. 
Grundström, Thomas (UmU)
Karlsson, Mikael (KI) 
Persson, Jenny (UmU) 
Martner, Anna (GU)
Sverremark Ekström, Eva (SU)
Wai, Sun Nyunt (UmU)

PK D: Klinisk och translationell cancerforskning, farmakologi 

Sundfeldt, Karin (GU) ordf.                                             
Planck, Maria (LU) vice ordf.                                        
Glimelius, Ingrid (UU)
Green, Henrik (LiU)
Ekman, Simon (KI)
Hartman, Johan (KI)
Saal, Lao (LU)
van Guelpen, Bethany (UmU)

PK E: Strålbehandling, strålbiologi, bilddiagnostik

Nestor, Marika (UU) ordf.
Maly Sundgren, Pia (LU) vice ordf.
Björnstedt, Mikael (KI)
Carlsson Tedgren, Åsa (LiU)
De Boniface, Jana (KI)
Karlsson, Per (GU)
Nyholm, Tufve (UmU)
Tolmachev, Vladimir (UU)

PK F: Epidemiologi, biostatistik, folkhälsovetenskap

Bill-Axelsson, Anna (UU) ordf.                                           
Ekström Smedby, Karin (KI) ordf.                                          
Akre, Olof (KI) vice ordf.
Brooke, Hannah (UU)
Dickman, Paul (KI)
Nelander, Sven (UU)
Stocks, Tanja (LU)
Wiklund, Fredrik (KI)

PK G: Vårdvetenskap, palliation, prevention, beteendevetenskap 

Haglind, Eva (GU) ordf.
Lampic, Claudia (KI) vice ordf.
Ahlberg, Karin (GU)
Laurell, Göran (UU)
Wengström, Yvonne (KI)
Åsenlöf, Pernilla (UU)

Bg FK Forskarmånader för kliniker

Blomgren, Klas (KI) ordf.
Angenete, Eva (GU) vice ordf.
Borgquist, Signe (LU)
Brandberg, Yvonne (KI)
Johansson, Bertil (LU)
Nylander, Karin (UmU)