Forskningsnämnden

Forskningsnämnden bedömer alla ansökningar om forskningsanslag och har nio så kallade prioriteringskommittéer och sex bedömningsgrupper som stöd i arbetet. Aktuell mandatperiod för nämnd och kommittéer är 1 april 2021 – 31 mars 2022.

Forskningsnämnden

Ledamöter 

Kärre, Klas (KI) ordförande 
Sundfeldt, Karin (GU) vice ordf.
Ahlström, Håkan (UU)
Asplund, Kjell (styrelsens repr.)
Bergh, Anders (UmU)
Bergh Thorén, Fredrik (GU)
Bill-Axelsson, Anna (UU)
Blom, Anna (LU)
Cardell, Susanna (GU)
Czene, Kamila (KI)
Dunberger, Gail (styrelsens repr.)
Grantham, Julie (GU)
Haglind, Eva (GU)
Linder, Stig (LiU)
Nestor, Marika (UU)
Nilsson, Mikael (GU)
Pietras, Kristian (LU)
Sjölander, Anita (LU)
Sällberg, Matti (KI)
Tuck, Simon (UmU)
Wikström, Pernilla (UmU)

Suppleanter 

Bergö, Martin (KI)
Hedenfalk, Ingrid (LU)
Leifman, Håkan (styrelsens repr.)
Moustakas, Aristridis (UU)
Wengström, Yvonne (KI)

Prioriteringskommittéer

PK A1: Cellbiologi, genetik, translationell forskning

Bergh Thorén, Fredrik (GU) ordf.
Hedenfalk, Ingrid (LU) vice ordf.
Chabes, Andrei (UmU)            
Ceder, Yvonne (LU)
Hellström, Mats (UU)
Lehmann, Sören (UU)
Nordgren, Ann (KI)
Wilhelm, Margareta (KI)

PK A2: Patologi, molekylär diagnostik, translationell forskning

Bergh, Anders (UmU) ordf.
Moustakas, Aristidis (UU) vice ordf.
Belting, Mattias (LU)
Foukakis, Theodoros (KI)
Micke, Patrick (UU)
Mjösberg, Jenny (KI)
Nilsson, Jonas (GU)
Öhlund, Daniel (UmU)

PK B1: Genreglering, biokemi, metabolism, strukturbiologi

Grantham, Julie (GU) ordf.
Johansson, Erik (UmU) vice ordf.
Hammarström Pan, Qiang (KI) 
Larsson Lekholm, Erik (GU)
Nilsson, Mats (SU)
Paulsson, Kajsa (LU)
Rönnstrand, Lars (LU)
Williams, Cecilia (KTH)

PK B2: Modellorganismer, utvecklingsbiologi, systembiologi 

Sjölander, Anita (LU) ordf.
Samakovlis, Christos (SU) vice ordf. 
Bexell, Daniel (LU)                              
Fuxe, Jonas (KI)
Mäkinen, Taija (UU)
Schwartz, Yuri (UmU)
Sunnerhagen, Per (GU)
Villablanca, Eduardo (KI)

PK C: Immunologi, mikrobiologi, cell-transplantation

Sällberg, Matti, (KI) ordf.                                              
Malmberg, Karl-Johan (KI) vice ordf. 
Karlsson, Mikael (KI) 
Martner, Anna (GU)
Persson, Jenny (UmU) 
Sverremark Ekström, Eva (SU)
Ullenhag, Gustav (UU)
Wai, Sun Nyunt (UmU)

PK D: Klinisk och translationell cancerforskning, farmakologi 

Sundfeldt, Karin (GU) ordf.                                             
Planck, Maria (LU) vice ordf.                                        
Glimelius, Ingrid (UU)
Ekman, Simon (KI)
Hartman, Johan (KI)
Ny, Lars (GU)
Saal, Lao (LU)
van Guelpen, Bethany (UmU)

PK E: Strålbehandling, strålbiologi, bilddiagnostik

Nestor, Marika (UU) ordf.
Maly Sundgren, Pia (LU) vice ordf.
Albertsson, Per (GU)
Carlsson Tedgren, Åsa (LiU)
De Boniface, Jana (KI)
Karlsson, Per (GU)
Nyholm, Tufve (UmU)
Tolmachev, Vladimir (UU)

PK F: Epidemiologi, biostatistik, folkhälsovetenskap

Bill-Axelsson, Anna (UU) ordf.                                           
Ekström Smedby, Karin (KI) vice ordf.                                          
Akre, Olof (KI) 
Bratt, Ola (GU)
Brooke, Hannah (UU)
Dickman, Paul (KI)
Stocks, Tanja (LU)
Wiklund, Fredrik (KI)

PK G: Vårdvetenskap, palliation, prevention, beteendevetenskap 

Haglind, Eva (GU) ordf.
Lampic, Claudia (KI) vice ordf.
Ahlberg, Karin (GU)
Laurell, Göran (UU)
Wengström, Yvonne (KI)
Åsenlöf, Pernilla (UU)

Bg FK Forskarmånader för kliniker

Blomgren, Klas (KI) ordf.
Angenete, Eva (GU) 
Borgquist, Signe (LU)
Brandberg, Yvonne (KI)
Johansson, Bertil (LU)
Nylander, Karin (UmU)