Sander, Birgitta Maria – Molecular pathogenesis of B-cell lymphomas with focus on novel therapy targets and individualized treatment.

Birgitta Maria Sander
Karolinska institutet
2025
Finansieras med
4 500 000 kr
Diagnos: övriga
Forskningsområde:

Bakgrund

Lymfom är en cancertyp som uppstår i lymfocyter. Många lymfom, men inte alla, kan botas med idag tillgänglig behandling. Vi vill förstå vilka underliggande mekanismer som avgör om ett lymfom är stillsamt eller aggressivt och strävar efter att hitta nya behandlingsmöjligheter.

Beskrivning

Vi studerar specifika receptorer, vilka finns i högre nivåer på lymfomceller än på normala lymfocyter. Vilken roll spelar dessa receptorer för hur lymfomcellerna sprids från lymfknutor till blod och kan de utgöra nya targets för terapi? Vidare undersöks vilka genmutationer lymfomcellerna har vid diagnos och vid sjukdomsåterfall. Detta ökar vår förståelse om vilka signalvägar som är viktiga för lymfomcellernas överlevnad och kan ge vägledning om terapival. Vidare undersöks en transkriptionsfaktor och vi studerar nu hur den interagerar med andra proteiner i cellerna och vilken betydelse detta har för cytostatikakänslighet/cytostatikaresistens.

Mål

Syftet är att öka kunskapen om sjukdomsmekanismer vid B-cells lymfom och att detta ska leda till bättre och mer skonsam behandling.