Martinez Gonzalez, Itziar – Dissecting the role of type 2 immunity in the pathogenesis of bone marrow fibrosis

Itziar Martinez Gonzalez
Karolinska institutet
2024
Finansieras med
2 400 000 kr
Diagnos: blodcancer
Forskningsområde: preklinisk forskning

Bakgrund

Myeloproliferativa neoplasier (MPN) är blodcancer som orsakar onormal tillväxt av blodceller och progressiv ärrbildning i benmärgen. Orsaken till denna ärrbildning, kallad benmärgsfibros, är inte fullt förstådd, men nyligen utförda studier tyder på att typ 2-immunsignalering kan spela en roll. Grupp 2 medfödda lymfoida celler (ILC2) är kända reglerare av typ 2-immunsvar, som är viktiga för allergiska reaktioner och vävnadsreparation efter inflammation. Om ILC2 i benmärgen kan ha en proaktiv roll i utvecklingen av cancer är inte känt.

Beskrivning

Det här projektet syftar till att avslöja mekanismerna bakom typ 2-immunsvaret i benmärgsfibros och identifiera ILC2 som nyckelspelare i progressionen av benmärgsfibros. Hypotesen är att benmärgs-ILC2 aktiveras vid MPN och främjar det typ 2-immunsvaret som leder till fibros. Genom att använda avancerade teknologier och genetiskt modifierade möss för att studera ILC2-funktionen i mössmodeller av MPN, hoppas projektet avslöja nya terapeutiska mål för denna obotliga sjukdom.

Mål

Jag förväntar mig att upptäcka en ny roll för ILC2 i utvecklingen av benmärgsfibros hos patienter med hematologisk cancer. Denna kunskap kommer att hjälpa oss att förstå hur vi kan ingripa i utvecklingen av dessa tumörer till den irreversibla staten av benmärgsfibros.