Borén, Bo Thomas Ingwald – Vaccine in protection against gastric cancer

Bo Thomas Ingwald Borén
Umeå universitet
2024
Finansieras med
2 400 000 kr
Forskningsområde: translationell forskning

Bakgrund

Många av oss känner någon nära som avlidit i magcancer och orsaken till magcancern var mest troligt livslång infektion av den sk. 'magsårsbakterien' Helicobacter pylori. Majoriteten av världens befolkning och var tredje person i västvärlden går idag med H. pylori-infektion i magen. De flesta med H. pylori infektion har inga symptom men var 5:e person insjuknar någon gång under sin livstid med magsår och en på hundra drabbas av magcancer, med dålig prognos. Vilka som drabbas av svår magsjukdom är svårt att förutsäga då detta tycks bero på såväl H. pylori bakteriens egenskaper som på individens motståndskraft.

Beskrivning

Tyvärr går det inte att antibiotika-behandla alla med H. pylori-infektion för det skulle leda till att många infektionssjukdomar skulle bli än mer motståndskraftiga mot antibiotika än vad de redan är idag. Det är med andra ord nödvändigt att utveckla immunterapi och/eller vaccin mot H. pylori-infektion som skydd mot svår sjukdom i magen såsom magcancer. Vi har tidigare visat att H. pylori vidhäftar genom att Helicobacter bakterien binder till AB0-systemets sk. blodgruppsantigener (bg) i magen. Alla AB0 blodgrupper är lika drabbade av magcancer och därför behöver både ny diagnostik och vaccin

Mål

Mitt nuvarande forskningsprojekt har nu använt sig av denna kunskap för att förstå hur kroppen reser immunologiskt skydd mot H. pylori orsakad sjukdom. Vi använder denna kunskap för att utveckla ett vaccin som skyddar mot magcancer, det vill säga ett vaccin baserat på vidhäftningsproteiner, med fokus på att dämpa kronisk inflammation och livslång infektion i magen, och på så sätt skydda mot utveckling av svår magsjukdom. Ett sådant vaccin skulle reducera risken för att utveckla sår och cancer i magen och på så sätt vara av största värde för såväl den enskilde individen som för samhällsekonomin.