Levin, Max Andreas – Immune mechanisms for exceptional response to checkpoint inhibition in metastatic melanoma

Max Andreas Levin
Göteborgs universitet
2023
Finansieras med
2 400 000 kr
Forskningsområde: translationell forskning

Bakgrund

Malignt melanom är den dödligaste formen av hudcancer och antalet fall ökar på ett oroväckande sätt. När malignt melanom har spridit sig från huden till andra organ så är det ett livshotande tillstånd. Med modern immunterapi botas vissa patienter från sin livshotande spridda melanomsjukdom men tyvärr dör de flesta fortfarande. Vi har observerat behandlingen fungerar mycket bättre, exceptionell effekt, hos patienter som utvecklar speciella effekt-kopplade biverkningar. Vårt mål är att identifiera den positiva immuncells aktiveringen hos patienter med effekt-kopplade biverkningar och att använda kunskapen till att effektivisera immunterapi.

Beskrivning

Vi har startat en studie för att studera patienter med spritt malignt melanom, BioMe studien (Biomarkörer i melanom; 137 patienter inkluderade). Patienter i studien genomgår omfattande provtagning innan, under och efter immunterapi behandling. Sedan använder vi cel- och molekylärbiologiska tekniker för att kartlägga exakt vilka immunceller och vilka signalvägar inne i cellerna som är aktiverade vid effekt-kopplad biverkan. När vi identifierat en potentiell effekt-kopplad faktor så använder vi modellsystem (cellodling och djurförsök) för att undersöka om den faktorn kan stimuleras (eller hämmas) för att öka effekten av immunterapi.

Mål

Vi hoppas att vår forskning kommer att identifiera nya behandlingsprinciper för immunterapi vid spritt malignt melanom. Målet är att vi ska kunna bota de patienter som idag helt saknar effekt, vilket är fler än hälften av patienterna.