För att växa behöver tumörer bilda nya blodkärl som säkerställer leveransen av syrgas och näringsämnen. Denna process där blodkärl nybildas och blodflödet etableras påminner om vad som sker i skadad vävnad för att läkningen ska kunna ske. Då skador hela tiden uppstår i den växande kroppen har olika strategier utvecklats för att snabbt läka den skadade vävnaden och säkerställa dess funktion. Min forskargrupp har funnit att olika immunceller är kritiskt involverade i denna process, då de har förmågan att snabbt ta sig från blodet till den skadade vävnaden och sedan följa signaler signaler från vävnaden för att bilda nya, funktionella blodkärl.
Förutom cancerceller består solida tumörer till stor del av olika immunceller, såsom neutrofiler och makrofager. För många cancerformer är högt antal av dessa celler i tumören associerad med dålig prognos. I detta projekt undersöker vi om tumörer använder sig av de läkande immuncellerna för att bilda funktionella blodkärl, med det övergripande målet att kunna påverka immuncellernas funktion i tumören och därmed reglera tumörens blodförsörjning och tillväxt. Detta kommer undersökas i en musmodell av bröstcancer som möjliggör visualisering av immuncellers beteende samt blodflöden i tumören, samt brösttumörvävnad patienter.
Jag vill förstå hur tumörer får immunceller att bygga blodkärl för att kunna utveckla anti-angiogena immunterapier. Det finns redan läkemedel som hämmar tumörers blodkärlsbildning, men de är inte så effektiva då tumören svarar med att locka till sig fler blodkärlsbildande immunceller och därmed utvecklar resistens. Här undersöker vi hur immunceller lockas till tumören och vad de gör för att bilda funktionella blodkärl, för att finna angreppspunkter för ny immunterapi. Denna framtida anti-angiogena immunterapi kan vara effektiv i sig men kan den även förbättra effekten av klassiska anti-angiogena terapier då resistensutveckling förhindras.