Lindblad-Toh, Kerstin Anna – Exploring the role of non-coding constraint mutations in the development of canine and human cancers

Kerstin Anna Lindblad-Toh
Uppsala universitet
2021
Finansieras med
3 750 000 kr
Forskningsområde: preklinisk forskning

Bakgrund

Både människor och hundar får ofta cancer och många cancertyper är lika, t ex skelettcancer och hjärmtumörer. Både skelettcancer och hjärntumörer är mycket agressiva tumörer med komplexa genetiska förändringar. Både nedärvda anlag och mutationer i kroppens celler kan leda till att tumören uppstår och sprider sig. Ofta studerar man de mutationer som uppstår i proteinkodande gener, men det finns sannolikt även många mutationer som gör att det bildas mer eller mindre av ett protein, vilka vi nu vill studera. Vi har nu utvecklat en ny metod att hitta dessa mutationer och kan jämföra dem för hund och människa för bättre förståelse.

Beskrivning

Vi kommer använda en ny metod där vi hittar mutationer som påverkar hur mycket av olika preoteiner som bildas i olika celler. För att bättre förstå biologin bakom skelettcancer och hjärntumörer kommer vi leta efter dessa mutationer och försöka avgöra hur de kan leda till cancer. Olika molekylärbiologiska metoder kommer att användas för att studera verkan av de nya mutationer vi hitter. Vår metod borde fungera brett över många cancer typer, varför vi även kommer analysera ett stort dataset med 16 olika cancer typer för att bättre förstå hur olika mutationer och de påverkade generna överensstämmer mellan olika cancer typer.

Mål

Vi hoppas få en bättre biologisk bild av de cancertyper vi studerar. Om man kan förstå vilka biologiska processer som går fel vid cancer kan man lättare utveckla nya behandlings metoder. Genom att titta på många cancertyper kan vi se om det finns överlapp mellan mutationer och gener som kan tyda på att liknande läkemedel kan fungera för flera cancer typer. Genom att studera både hundar och människor kan vi hitta behandlingsmetoder till båda arter och få snabbare svar på om behandlingen fungerar hos hundar och sedan även människor.