Njurcancer är en svår cancerform, då traditionella behandling som strålning och cellgifter inte har någon större effekt. Njurcancer avviker från de flesta andra cancertyper på andra vis, där den kanske viktigaste egenskapen är en kraftigt förändrad ämnesomsättning i cancercellerna. Den vanligaste njurcancerformen heter klarcellig njurcancer och beror på en störning av cellernas förmåga att spåra fallande syrgasnivåer. Detta leder till att cancercellerna tillgodoser sitt energibehov genom att omvandla druvsocker till mjölksyra. Detta ses inte i andra cancerformer och öppnar för nya selektiva behandlingar av cancercellernas energiproduktion.
Grunden för projektet är biobankning av njurcancer som vi bedriver i både region Skåne och i Västra Götalandsregionen. Vi odlar njurceller från patienter som fått cancern bortopererad. Vi studerar cellernas ämnesomsättning och söker nya behandlingsprinciper genom att utsätta cancercellerna för olika preparat. Vi odlar även normala celler med målet att behandlingen bara skall döda cancercellerna. Vi studerar även en viktig och mer elakartad njurcancerform som kallas eosinofil njurcancer. Denna verkar svara bättre på så kallad mTOR blockad och vi hoppas kunna presentera markörer som kan visa vilka patienter som kan ha nytta av sådan behandling.
Njurcancer är en cancerform som är i stort behov av nya behandlingsformer. Vi har unika möjligheter att utforska denna cancerform eftersom vi arbetar med många kompetenser och dessutom använder celler från patienternas egna tumörer. Vi har redan visat att njurcancerceller kan dödas selektivt och med bevarade normala celler hos patienten. Genom ytterligare utforskning hoppas vi kunna öka avdödandet av njurcancercellerna. Grunden för forskningen kommer från min kliniska verksamhet som njurpatolog, men forskningen sker i tätt samarbete med urologer och onkologer vilket snabbt leder till klinisk relevans.