Tyrosinkinasinhibitorer (TKI) har inneburit en dramatisk förbättring för patienter med kronisk myeloisk leukemi (KML). Men behandlingen är i allmänhet livslång och många patienter drabbas av biverkningar, och resistensutveckling förekommer. Således har försök gjorts att avsluta behandlingen för vissa patienter, och detta har varit framgångsrikt för knappt hälften av alla patienter. I studier har det framkommit att så kallade NK-cellers funktion är viktiga för att förhindra återfall hos dessa patienter. Detta har väckt tanken att man med hjälp av immunterapi skulle kunna stimulera NK-cellerna och därigenom bota patienter från leukemisjukdomen.
I det här forskningsprojektet undersöker vi hur leukemicellerna skiljer sig från våra normala friska celler i benmärgen. En viktig del av dessa studier går ut på att få mer kunskap om vilka strukturer på de sjuka cellerna som NK-celler känner igen och som gör det möjligt för NK-cellerna att angripa och döda cancercellerna. I projektet kommer vi också att undersöka möjligheten att behandla patienter med KML med en immunterapi som vi har utvecklat på Sahlgrenska i Göteborg.
Förhoppningen är att vi inom några år kommer att kunna behandla fler KML-patienter med immunterapi och hjälpa immunsystemet att slå ut de sista kvarvarande leukemicellerna och således bota patienterna. Vi hoppas också att vår forskning skall ge oss ny kunskap om leukemicellerna så att vi kan bidra till utvecklandet av nya mediciner som kan bota fler patienter.