Trots en god prognos för majoriteten av bröstcancer patienter så avlider årligen 1500 patienter i Sverige till följd av återfall av sjukdomen. För att undvika återfall av bröstcancer behöver vi pålitliga kliniska markörer för att subgruppera patienterna för att säkerställa rätt behandling. En av fyra som utvecklar lokala återfall, dvs i samma bröst, utvecklar senare fjärråterfall och är alltså ett första steg i spridningsprocessen. Ett lokalt återfall kan därför ses som ett terapeutiskt fönster där vi har möjlighet att förändra behandlingsstrategier om vi får mer kunskap om utvecklingen från primärtumör till lokalt återfall.
Målsättningen med projektet är att analysera bröstcancer vävnad från primär bröstcancer och det senare uppkomna lokala återfallet och kombinera gen och proteinanalys för att utforska mekanismerna bakom utvecklandet av lokala återfall och strålbehandlingsresistens. Potentiella proteiner och dess pådrivande genförändringar samt andra markörer för strålresistens kommer vi sedan utvärdera i ett stort bröstcancer material, i cell linjer och blod i sökandet efter nya markörer för lokala återfall och strålresistens. Vi kommer även att utvärdera nya metoder för datorinlärning av mikroskopiska bilder för att förutsäga lokala återfall.
Vi står inför möjligheten att identifiera bröstcancer specifika förändringar med kapacitet att hitta nya biomarkörer för lokalt återfall och identifiera nya drogmåltavlor för strålresistens. En protein profil som kan förutsäga att det lokala återfallet är en ny primärtumör istället för ett lokalt återfall skulle förändra våra behandlingsstrategier med en snällare behandling för en ny primärtumör. En protein profil som kan förutsäga strålreistens skulle kunna göra att hela bröstet istället skulle operaras bort då inte strålbehandlingen har effekt. Vi hoppas även på förbättrade verktyg för att analysera bröstcancer i mikroskop.