Chimeric antigen receptor (CAR)-T cellsterapi är framgångsrik vid av olika typer av blodcancer men när det gäller solida tumörer inklusive hjärntumörer så fungerar behandlingen ännu inte tillfredsställande. Det beror till stor del på att de ytstrukturer (antigen) som T cellerna byggs om för att rikta sig mot är ojämnt fördelade (heterogent uttryckta) inom en enskild solid tumör. Det innebär att CAR-T cellerna slår ut de tumörceller som har denna ytstruktur medan tumörceller som saknar ytstrukturen undkommer, vilket leder till återväxt av en tumör som inte längre svarar på behandlingen.
Vi har utvecklat nästa generations CAR-T celler som förutom att döda de tumörceller även aktiverar patientens övriga immunsystem att känna igen tumörspecifika mutationer som leder till att hela tumören kan slås ut. Vi åstadkommer detta genom att bygga CAR-T celler som utsöndrar ett immunaktiverande ämne, NAP. Vi har visat att CAR(NAP)-T celler fungerar väl i modellsystem och preliminärt även för patienter med lymfom. Genom att förändra CAR-molekylens design utvecklar vi också nya CAR-T celler som har samma goda effekt som redan godkända CAR-T celler för behandling av exempelvis blodcancer men som leder till betydligt färre biverkningar.
Vi avser utvärdera om CAR(NAP)-T celler är säkra att använda och kan ha en effekt också för patienter med glioblastom, en elakartad hjärntumör. Forskningsplanen beskriver en tidig klinisk prövning. Om konceptet med CAR(NAP)-T celler är framgångsrikt har det stor potential att förändra behandlingen och vården av patienter med hjärntumörer och erbjuda nya terapeutiska alternativ för en grupp patienter som idag helt saknar hopp. Forskningsplanen beskriver också utveckling av nya CAR-T celler som kan ge färre biverkningar. Målet är att även här nå fram till en klinisk prövning innan anslagsperiodens slut.