Andersson, Per-Ola – INTERFERONSTIMULERADE PROTEINER VID DIFFUST STORCELLIGT B-CELLSLYMFOM (DLBCL) – PROGNOS, FUNKTION OCH BEHANDLING

Per-Ola Andersson
Göteborgs universitet
2023
Finansieras med
2 400 000 kr
Diagnos: lymfom
Forskningsområde: translationell forskning

Bakgrund

Diffust storcelligt B-cellslymfom (DLBCL), som är en aggressiv tumörsjukdom, är den vanligaste lymfomtypen i Sverige. Med modern behandling botas ca 50-60 % men av de patienter som återfaller tidigt eller är inte svarar på behandling är prognosen mycket dålig och få patienter överlever. Idag finns det inte pålitliga biologiska markörer som hjälper oss att hitta dessa patienter och vi behöver också veta mer om de bakomliggande mekanismer till varför vissa patienter inte svarar på behandling.

Beskrivning

Vi har med olika avancerade tekniker, från DLBCL-patienters tumörvävnad, undersökt och preliminärt hitta nya och hittills okända grupper av proteiner (interferonstimulerade proteiner) som verkar vara av viktig prognostisk betydelse för den enskilda patienten. Vi vill nu dels undersöka deras prognostiska betydelse i större patientgrupper, och dels undersöka hur dessa proteiner medverkar till att sjukdomen inte svarar på dagens behandling.

Mål

I förlängningen försöker vi hitta sätt att påverka bakomliggande mekanismer till DLBCL-sjukdomen och därmed på sikt förbättra behandlingen för dessa patienter.