Planck, Maria – Molecular Characterization of Lung Cancer - A Translational Approach for Improved Diagnostics, Treatment, and Follow up

Maria Planck
Lunds universitet
2023
Finansieras med
4 500 000 kr
Diagnos: lungcancer
Forskningsområde: translationell forskning

Bakgrund

Lungcancer är den cancerform som dödar flest. Det behövs ökad kunskap om dess tumörbiologi, exempelvis hos de ca 15% som aldrig rökt. Screening (röntgen) har visats minska dödligheten och det finns nu ett behov av kompletterande blodprovsbaserade markörer för tidigdiagnostik. Även för de lungcancerpatienter som kan genomgå potentiellt botande behandling är risken att drabbas av återfall hög och metoder för att förutsäga eller tidigt upptäcka dessa behövs. För avancerad sjukdom har antalet behandlingsalternativ ökat och kräver alltmer komplexa terapibeslut varför det nu blir allt viktigare att kunna förutsäga behandlingseffekt eller resistens.

Beskrivning

I forskningsprojektet kommer vi bl a undersöka om blodprovsbaserade markörer kan leda till upptäckt av lungcancer i tidigare sjukdomsstadium. Vi kommer även undersöka faktorer i tumörvävnad som påverkar risken för återfall efter lungcancerkirurgi och utveckla blodbaserade analyser för att detektera eventuella återfall tidigare än vad som är möjligt idag. Vidare kommer vi undersöka behandlingsresultaten vid olika s k målstyrda behandlingar och vid immunterapi och hur detta kan kopplas till egenskaper i patienternas tumör- och blodprover. Vi har också delprojekt som handlar specifikt om lungcancer som uppkommit hos personer som aldrig rökt.

Mål

Projektet är uppbyggt kring viktiga forskningsutmaningar inom lungcancerområdet. Vårt övergripande mål är att förbättra överlevnaden för patienter med lungcancer. Mer specifikt vill vi uppnå: 1) tidigare diagnostik av sjukdomen 2) mer skräddarsydd behandling och uppföljning 3) ökad kunskap om lungcancerns biologi