Enligt 2018 Cancerfonden årsrapport är lungcancer (LC) i Sverige är en av de vanligaste tumörsjukdomarna, och den vanligaste vad gällde antalet dödsfall. Cirka 80% av nya LC-patienter var äldre än 65 år, men 90 av dem var yngre än 50 år, som är en ny tendens. Många faktorer är ansvariga för tumörprogression, men det viktigaste sättet att döda tumörceller (förutom operationen) är att aktivera celldödsmaskinerna. Tidigare visar vi att rätt förhållande mellan olika celldödsmekanismer är avgörande för lyckligt döda av tumörceller. Den sökningen efter specifika markörer, som kan riktas in i tumörceller, är dock fortfarande mycket viktig uppgift.
Målet med detta projekt är att förstå hur Bcl-2-familjeproteiner påverkar förhållandet mellan olika celldödsmekanismer och hur det kan inse i känsligheten hos lungadenokarcinom (LA) celler till behandling. Därför planerar vi identifiera BNIP3:s roll i reglering av rörelse och utveckling av metastas av LA celler, analysera rollen av BNIP3 i mitokondriell reglering av ett samspel mellan metaboliska vägar som bestämmer sättet för tumörcellsdöd och slutligen ) rikta Mcl-1 för att påverka svar av LA-celler till behandling. Vi planerar att använda flera moderna tekniker för att hitta biomarkörer, som kommer att riktas mot behandling av LA.
Trots förbättrad diagnostik, kirurgi och nya strål-, kemo- och immunterapimetoder är dödligheten hos lungadenokarcinom (LA) patienter fortfarande mycket hög. Vi ska studera i projektet grundläggande mekanismer för involvering av Bcl-2-familjeproteiner i förhållande mellan olika celldödmekanismer för att påverka responsen av LA till behandling. Preliminära resultat stöder tanken att man specifikt kan rikta sig mot pro- och anti-apoptotiska Bcl-2-familjeproteiner och aktivera celldödsmaskiner. Denna kunskap kommer att utgöra en värdefull bakgrund för att identifiera specifika "målmolekyler" och utforma "målterapi" för behandling av LA.