Under en livstid är kroppen utsatt för ett stort antal mutagener. Exponering från exogena faktorer, såsom genotoxiska föreningar och miljöstrålning, dessutom sekundära produkter av cellulär metabolism, som sammantaget leder till ett stort antal förändringar i vår arvsmassa. Både externa och subcellulära händelser är kopplade till förändringar av vår arvsmassa vilket kan leda till cellulärt åldrande och cancer-initiering. Målet med vår forskning är att öka förståelsen för hur den genetiska variationen i vävnaden uppkommer under livet och hur den påverkar utveckling av cancer.
Vår forskning syftar till att kartlägga de under livet förvärvade mutationerna i våra celler och skapa en genetisk atlas av somatiska mutationer över olika celler i människokroppen. Denna atlas hjälper oss att förbättra förståelsen av genetiska händelser i cancerutveckling och bättre förstå de mutationsprocesser som leder till skillnader i det somatiska mutationslandskapet i olika celler. I denna ansökan fokuserar vi på celler från hjärta och lunga. Lungcancer tillhör de vanligaste cancer sjukdomarna och tumörer i hjärtat är extremt ovanligt. Vi hoppas få en tydligare bild av mekanismer som styr utveckling eller skydd mot cancerutveckling.
Vår forskning studerar grundläggande mekanismer för hur cancer uppkommer genom att kartlägga den somatiska genetisk variation i våra celler. Effekten av våra studier kan leda till ett friskare och hälsosammare åldrande samt identifiering av behandlingar för att förhindra cancer utveckling.