R-MINI-CHOP versus R-MINI-CHP in combination with polatuzumab-vedotin, as primary treatment for patients with diffuse large B-cell lymphoma, ≥80 years, or frail ≥75 years – a randomized Nordic Lymphoma Group-SAKK phase III trial - NLG-LBC7 (POLAR BEAR)

Mats Ingvar Jerkeman
Lunds universitet
2020
Finansieras med
600 000 kr
Diagnos: lymfom
Forskningsområde: klinisk forskning

Bakgrund

Diffust storcelligt B-cellslymfom (DLBCL) är den vanligaste formen av lymfom, och i Sverige diagnosticeras ca 500 patienter per år. Totalt botas 60% av patienterna, med en kombination av cytostatika och antikroppsbehandling (rituximab) - R-CHOP. Överlevnaden har klart förbättrats under den senaste 10-årdperioden, men inte för patientgruppen >80 år, vilken också är grupp som kommer att öka betydligt i framtiden. uppvisar också en betydande ökning, som förväntas öka ytterligare framöver. Denna patientgrupp tolererar i allmänhet inte standard R-CHOP, och det finns ett stort behov av att utveckla mer effektiva och väl tolererade behandlingar.

Beskrivning

Standardbehandlingen för patienter >80 år utgörs av dosreducerad R-CHOP (R-miniCHOP). Ett nytt läkemedel, polatuzumab vedotin, som består av en antikropp mot CD79b och ett cytostatikum, MMAE, har visats vara effektivt vid återfall av DLBCL i kombination med cytostatika. Biverkningarna är i allmänhet milda, och utgörs främst av stickningar och domningar i tår och fingertoppar. I denna studie kommer vi därför att i en randomiserad fas 3-studie jämföra R-miniCHOP med pola-R-miniCHP, där läkemedlet vincristin (O) ersätts av polatuzumab vedotin.

Mål

En mer effektiv och bättre tolererad behandlingskombination, som kan förbättra överlevnaden för äldre patienter med diffust storcelligt B-cellslymfom, utan att försämra patienternas livskvalitet.