Hundfolk mot prostatacancer

Startad av: Thomas Holmén Hässelby 5 maj 2010
Tipsa en vän

Varje dag får 25 svenska män veta att dom har prostatacancer. Sannolikheten att du och jag känner någon som har, eller kommer att, drabbas är med andra ord väldigt stor. Likaså att vi själva drabbas. Prostatacancer berör oss alla!

Under maj månad 2009 pågår mustaschkampen för att informera om Sveriges vanligaste cancersjukdom, öka medvetandet hos allmänheten samt, framförallt, samla in pengar så att metoderna för att bota prostatacancer blir bättre och säkrare. Hjälp mig att hjälpa dom som har drabbats. Ge ditt bidrag, litet som stort, och stöd kampen mot cancern.

Utmana dina hundvänner! Sprid budskapet och insamlingen! Tänk om var och en av Sveriges hundägare kunde skänka en krona som stöd för forskningen kring prostatacancer och andra cancersjukdomar.

Självfallet behöver du varesig ha hund eller vara hundintresserad för att skänka pengar till denna fond..

/ Thomas


Mustaschkampen startar 1 maj

Välkommen tillbaka den 1 maj 2011 för att ge ditt bidrag och delta i kampen mot Sveriges vanligaste cancerform

DE SENASTE BIDRAGEN

Totalt antal gåvor: 2 st.
  • 50 kr
    Yvette
  • 50 kr
    Ammi Eriksson
  • Gästbok
  • Marknadsföring

gubb hälsan samt kvinno fällan

för min far owe och hans med kompisar sår och ont.

Här hittar du ditt marknadsföringsmaterial. 

För att spara - Högerklicka på den banner du vill använda och välj "Spara som".  

Banner mått 180*60

Banner mått 234*60

Banner mått 250*120

Banner mått 250*240

Banner mått 468*60

E-postsignatur

Instruktioner om hur du infogar en e-postsignatur i outlook

Kom i stämning med Mustaschkampens mustasch-test!
Vilken mustasch passar just dig? Ladda ner (pdf), skriv ut och sprid vårt mustasch-test. 

Klistermärken

För att lyckas i Mustaschkampen är det viktigt att marknadsföra sin insamling så att folk kan hitta den. Du kan sprida din insamling genom att infoga ett digitalt "klistermärke" för insamlingen på en annan webbplats (ditt personliga klistermärke ser du till höger på insamlingssidan).

För att infoga insamlingsbannern på din egen webbplats behöver du bara kopiera kodsnutten nedan och lägga in på den sida där du vill att bannern ska synas. Observera att du behöver ha tillgång till sidans källkod, alternativt ha möjlighet att lägga in egna script för att det ska fungera.

Du kan välja var på sidan bannern visas genom att ändra koordinaterna i anropet till visaInsamling. Den första parametern är insamlingens id, den ska du inte ändra! Den andra parametern är x-koordinaten och den tredje är y-koordinaten. Observera att koordinaterna räknas uppifrån vänstra hörnet.

<script type="text/javascript" src="http://www.cancerfonden.se/Sites/Mustaschkampen/Elements/CollectionTeaser.js"> </script>
<script type="text/javascript">visaInsamling(2986, 770, 100);</script>

Sprid i sociala nätverk

Spara bokmärke

Det verkar som om du inte har den senaste versionen av Flash Player installerad på din dator.