"Vadå född utan bröstcancergen?" tycks Clara, 17 dagar gammal, fundera över där hon ligger i badet. Foto: Sara Sparring.

Engelskt barn fött utan bröstcancergen

I England har den första babyn, fri från genen BRCA1, fötts. Det är den gen som kan ge upphov till ärftlig bröst- eller äggstockscancer.

16 februari 2009

Barnets mamma hade sett hur flera kvinnor i hennes makes familj drabbats av bröstcancer. För att skydda sitt framtida barn från att få den genetiska formen av dessa cancerformer bad föräldrarna läkarna att söka efter genen i ett antal embryon och därefter avlägsna dem, uppger SkyNews.

(Upp)

Friska embryon valdes ut

Elva embryon testades. Sex visade sig bära på genen BRCA1. Två av de friska implanterades i mamman och hon blev gravid. Nu har hon alltså fött sitt friska barn. Kommer den lilla dottern att för all framtid vara befriad från risken att drabbas av bröst- eller äggstockscancer nu?

Nej, säger Jonas Bergh, professor i onkologi vid Karolinska Institutet och överläkare på Radiumhemmet i Stockholm, i en kommentar i Aftonbladet.
– Man kan få cancer av helt andra orsaker än att man har skador i den genen och man kan aldrig helt eliminera risken att få en sjukdom. Många sjukdomar består av skador i flera gener. Men visst minskar risken.

16 februari 2009

Relaterade artiklar