– Att svenska folket bidragit med 47 miljoner kronor under en månad känns fantastiskt och det tror jag alla som jobbar med denna fråga kan hålla med om, säger Ursula Tengelin, Cancerfondens generalsekreterare. Med de här pengarna kan vi fortsätta arbeta för att bekämpa bröstcancer, både genom fortsatt forskning men också genom att fortsätta öka medvetenheten och kunskapen om sjukdomen.
Programledare för galan var Renée Nyberg och Hasse Aro. Leona Lewis, Escala, Måns Zelmerlöw, Sarah Dawn Finer och skåneartisterna Timbuktu, Damn!, Magnus Tingsek och Pauline uppträdde på Malmö Arena, vilket också direktsändes i TV3. Petra Mede gjorde också ett bejublat inslag med ett nummer om att undersöka sina bröst. Artisternas medverkan blandades med både humoristiska och allvarliga inslag. Bland annat fick tittarna träffa kvinnor och deras anhöriga som drabbats av bröstcancer.
Miljontelefonen ringde för första gången sedan den infördes för tre år sedan. När Hasse Aro svarade, var det Malmö Arenas ägare Percy Nilsson i luren.
– Jag och min Lotta vill skänka en miljon kronor!
Han fick stående ovationer av publiken för sin insats, och en utlovad kram av Renée Nyberg.
– Jag blir varje år oerhört imponerad över hur våra tittare och svenska folket engagerar sig i bröstcancerfrågan, säger Anders Knave, programchef på TV3. Kampen mot bröstcancer är en fråga som berör oss alla och kanske framför allt alla våra kvinnliga tittare. För oss på TV3 är det en förmån att få samarbeta med Cancerfonden och jag vill rikta ett varmt tack till alla som bidrar med sitt engagemang.
Pengarna som samlas in under Rosa Bandet-kampanjen används för att bekämpa bröstcancer genom informations- och kunskapsspridning, finansiering av bröstcancerforskning samt grundforskning, som är nödvändig för alla cancerformer.
Läs mer om hur pengarna används

.png)
Du som missade årets Rosa Bandet-gala kan se reprisen i TV3 på lördag 31/10. Du kan också se den på TV3 Play!