Kan företaget använda Cancerfondens logotyp när vi samlar in pengar till Cancerfonden?
Nej. Cancerfonden har registrerat sina varumärken hos PRV, Patent- och registreringsverket, och värnar om att det används på rätt sätt gentemot våra givare, samarbetspartners och andra externa parter. Rättigheten för andra än Cancerfonden att använda sig av varumärkena är starkt begränsad och får inte användas utan Cancerfondens samtycke. Detsamma gäller även användningen av rosa bandet, mustasch-pinen och övriga symboler.
Vårt syfte med samarbeten är att nå fler människor och bygga relationer med företag. Cancerfonden engagerar sig därför i långsiktiga samarbeten som dels ger Cancerfonden en stabilitet i insamling av ekonomiska medel, dels ger ditt företag långsiktiga affärsmässiga fördelar. Värdet på respektive samarbete styr samarbetsformerna och de rättigheter som är kopplade till de planerade aktiviteterna.
Hur kan mitt företag bidra till kampen mot cancer?
Företaget kan stödja Cancerfonden på olika sätt. Läs mer här om alternativen.
Genom att bli Företagsvän hos Cancerfonden får ditt företag marknadsföringsmaterial som synliggör engagemanget och gör företaget till ambassadör för Cancerfonden.
Du kan välja mellan fem olika nivåer, läs mer här
Hur kan företaget kommunicera/marknadsföra sin insamling till Cancerfonden?
Här skiljer vi mellan insamling till Cancerfonden och insamling till våra kampanjer. Vid insamling till Cancerfonden går det alldeles utmärkt att kommunicera företagets engagemang för kampen mot cancer i egna lokaler/butiker, samt med det digitala material vi tillhandahåller. Annat material får däremot inte användas i extern marknadsföring/kommunikation eller utanför egna lokaler/butiker. Använd följande mening vid kommunikationen i egna lokaler: Vi stödjer Cancerfonden i kampen mot cancer genom att skänker xx kronor per såld produkt. Det är viktigt att kund får tydlig information om hur mycket pengar som skänks till Cancerfonden. Se nedan vad som gäller vid kampanjer.
Vad gäller om företaget säljer produkter via återförsäljare?
Säljer ditt företag en produkt eller tjänst via återförsäljare och vill att Cancerfonden ska stå som förmånstagare? Kontakta då Johan Lindström johan.lindstrom@cancerfonden.se
Hur ska företaget redovisa insamlade gåvor till Cancerfonden?
Vi önskar att alla redovisar sina insamlade pengar genom att starta en insamling på cancerfonden.se. Det är den redovisningsmetod som innebär lägst administrativ kostnad för Cancerfonden, vilket i sin tur innebär att en större del av gåvan går till ändamålet – forskning och kunskapsspridning. Starta en insamling
Erbjuder Cancerfonden marknadsföringsmaterial som företaget kan använda?
När företaget startar en insamling på cancerfonden.se får du tillgång till digitalt marknadsföringsmaterial, såsom widget till företagets hemsida och en e-postsignatur. Det skapar även en trygghet för de personer och företag som bidrar till er insamling och fungerar som ett kvitto på att pengarna kommer fram. Starta en insamling
Hur kan företaget stödja Rosa Bandet-kampanjen?
Insamlingsaktiviteter till Rosa Bandet-kampanjen får endast genomföras under kampanjperiod i oktober. Orsaken till det är att en fokuserad insats en kort tid under året ger större långsiktig effekt. Stöd oss gärna genom att köpa ett företagspaket för 5 000 kronor. Information finns på respektive kampanjsajt:
Rosa Bandet-kampanjen pågår under oktober och syftar till att bekämpa bröstcancer genom att finansiera cancerforskning, sprida kunskap om sjukdomen och driva opinion. Läs mer om Rosa Bandet här och om hur ditt företag kan bidra.
Hur kan företaget kommunicera en insamling till Rosa Bandet-kampanjen?
Du får ett digitalt marknadsföringsmaterial från oss, och är ditt företag sponsor/samarbetspartner av Cancerfonden finns ännu större möjligheter. Sponsring förutsätter en minsta investeringsgaranti på 250 000 kronor för Rosa Bandet-kampanjen. För frågor eller intresse för sponsring vänligen kontakta Johan Lindström johan.lindstrom@cancerfonden.se
Hur redovisar företaget insamlade gåvor till Rosa Bandet-kampanjen?
Vi önskar att alla redovisar sina insamlade pengar genom att starta en insamling under Rosa Bandet i oktober på vår webbplats. Det är den redovisningsmetod som innebär lägst administrativ kostnad för Cancerfonden, vilket i sin tur innebär att en större del av gåvan går till ändamålet – forskning och kunskapsspridning.Läs mer här om företagsinsamlingar.
Hur stor summa måste företaget bidra med för att bli samarbetspartner?
Summan bör inte understiga 500 000 kronor per år. Syftet med samarbetet är att utveckla en långsiktig relation som gynnar båda parter. Har du frågor om samarbete eller sponsring vänligen kontakta Johan Lindström johan.lindstrom@cancerfonden.se
Vad är skillnaden mellan en gåva och ett samarbete?
Ur skattemässig synpunkt, men även för att motsvara företags krav på motprestation, är det viktigt att skilja på gåva och samarbete. Ett samarbete med Cancerfonden är långsiktigt och kräver någon form av motprestation från Cancerfonden, till motsats från en gåva där någon motprestation inte behöver definieras. En gåva är med andra ord en ensidig penningtransaktion där företaget vill stödja Cancerfondens arbete.
Är gåvor avdragsgilla?
När företaget ger en gåva till Cancerfonden är den inte avdragsgill i deklarationen. Mer information hittar du hos Skatteverket http://www.skatteverket.se/skatter/formaner/gavor
När är ett samarbete avdragsgillt?
För att sponsring ska vara avdragsgill i näringsverksamheten krävs att utgiften ska ha ett starkt samband med företagets verksamhet. Sponsorn måste då få någon form av motprestation som är till nytta i verksamheten. Varje företag som planerar ett samarbete med Cancerfonden bör kontrollera avdragsrätten med sin revisor.
Är det moms på gåvor och sponsring?
Nej, summan ska vara momsfri. Cancerfonden är en ideell förening som inte är redovisningsskyldig för moms. Vi lägger därför inte på moms vid försäljning av varor och tjänster och får inte heller göra avdrag för moms i vår verksamhet.
Kan företaget låna insamlingsbössor?
Tyvärr måste Cancerfonden upphöra med bössor eftersom vår kostnad för att hantera dem överstiger intäkten från bössinsamlingar. De som stödjer Cancerfonden ska känna sig trygga med att kostnaderna för insamlingsarbetet är rimliga och då vill vi undvika dyrbara insamlingsformer. Vi rekommenderar istället att starta en insamling på cancerfonden.se.
Cancerfonden har begränsade ekonomiska och personella resurser och har svårt att medverka vid event. Men vi ställer gärna upp i den mån vi har tid. Rör det föreläsning av läkare eller patient så är vår rekommendation att kontakta onkologiavdelningen på det lokala sjukhuset eller en patientförening för att få en medverkan därifrån.
Cancerfonden erbjuder broschyrer om specifika cancerformer och cancerrelaterade ämnen som till exempel mammografi, mat vid cancer och vad säger jag till barnen? I informationssyfte erbjuder Cancerfonden fem exemplar av respektive broschyr kostnadsfritt. Broschyrerna finns att beställa i vår webbutik. Du hittar information om Cancerfonden även på vår webbplats.
Kan Cancerfonden sponsra annan verksamhet?
Som ideell insamlingsorganisation kan Cancerfonden inte sponsra andra projekt eller initiativ. Alla pengar Cancerfonden samlar in går till att finansiera forskning samt informations- och kunskapsspridning.
Hur använder Cancerfonden insamlade pengar?
På vår webbplats kan du läsa om hur insamlade medel fördelas.
Varje år arbetar Cancerfonden med två kampanjer som har som ändamål att samla in pengar för att bekämpa de två vanligaste cancerformerna; bröst- och prostatacancer. Dessa är Rosa Bandet-kampanjen som pågår i oktober och Mustaschkampen som pågår i maj. Under dessa perioder kan du starta en insamling till dessa kampanjer.
Utöver maj och oktober kan du inte ”öronmärka” pengarna så att de går till forskning för en specifik cancerform. Läs om hur tilldelningsprocessen går till.